Ertek İzolasyon
Ana Sayfa Kurumsal Kimlik Faaliyetlerimiz   Referanslarımız Foto Galeri İstek Bilgi Formu İletişim
  FAALİYETLERİMİZ
» BACA SİSTEMLERİ
  » Tek Cidarlı Baca
  » Çift Cidarlı Baca
  » Kaskad Baca
»

İZOLASYON

  » Isıtma Boru İzolasyonu
  » Soğutma Boru İzolasyonu
  » Buhar Boru İzolasyonu
  » Kızgın Yağ İzolasyonu
  » Tank İzolasyonu
  » PVC İzolasyonu
  » Vana Ceketi
» SU İZOLASYONU
  » Temel İzolasyonu
  » Teras İzolasyonu
  » Çatı İzolasyonu
  » Çatı Şıngıl İzolasyonu
  » Çatı Aktarma
  » Çinko Dere İşleri
»

HAVALANDIRMA

  » Flanşlı Kanal İmalat Ve Montaj İşleri
  » Kanal İzolasyonu
  » Menfez Montajı
  » Aspiratör Montajı
Temel İzolasyonu

Temellerde su yalıtımı uygulaması :

Yapıların yeraltında kalan bölümlerini su ve nem etkilerinden uzak tutmak, ana taşıyıcı konstrüksiyonu korumak için temellerde izolasyon çalışması yapılmalıdır.

Temel yalıtımlarının diğer yalıtımardan farkı; onarımın ve yanlış yapılmış bir uygulamanın düzeltilme imkanının olmamasıdır. Bu nedenle temel yalıtımı uygulamaları son derece titiz planlanmalı ve uygulamada hassasiyet gösterilmelidir.

Temellerde su yalıtımında üç değişik nedenle yalıtım yapılmaktadır. Bunlar; zemin suyu, basınçlı su ve basınçsız su yalıtımıdır. Zemin rutubetine karşı, temel perde duvarlarında uygulanabilecek 3-4 mm kalınlığındaki polimerik bitümlü yalıtım örtüsü tek kat uygulanarak yalıtım sağlanabilir.

Bununla birlikte yapı çevresinde yapılacak drenaj sistemi ile yalıtım uygulaması desteklenebilir.

Yapıların toprak altında kalan bölümlerinde, tam bir su yalıtımı yapılabilmesi için oturma alanı ve yan yüzeylerin tamamen yalıtılması gerekir. Bu işlemin gerçekleştirilmesinde kullanılan yötemler dıştan ve içten bohçalamadır.

Temellerin suya karşı yalıtımında kullanılacak en sağlıklı yöntem dıştan bohçalamadır. Grobeton üzerine yapılan iki kat polyester keçe taşıyıcılı membran içeren içeren su yalıtımı, yan perdelerde toprak seviyesinin üzerine çıkacak şekilde devam ettirilir ve temel tam bir korumaya alınır

Proje aşamasında su yalıtımı uygulamasının planlanmadığı durumlarda daha sonra içten bohçalama uygulanarak suya karşı koruma sağlanabilir. Ancak içten bohçalama uygulamasında yapının taşıyıcı bölümleri olan betonarmede bir yalıtım söz konusu değildir. Bu uygulamayla, sadece iç mekan suya karşı dayanım kazandırılır.

İyi planlanmış bir drenaj sistemiyle yapıda perde duvar üzerine uygulanacak bir membran ile yapıya su girişi engellenebilir.

Her tür toprak altı uygulamalarında; membran yalıtım malzemesinin yardımcı bir ürünle agrega darbelerine karşı korunması sağlanmalıdır.

Islak hacimlerde su yalıtımı :

Nereden ve nasıl geldiğinin belirlenmesinin oldukça güç olduğu suya karşı yaşama mekanlarında bulunan ıslak hacimlerde yalıtımın yapılması ve tesisatın döşenmesinde titizlik gösterilmesi önemlidir.

Genellikle iç mekanlarda bulunan banyo, mutfak, tuvalet gibi ıslak hacimlerde su tesisatlarında oluşan hasarlar, alt katlara su akmasına sebep olmaktadır. Bu bölümlerin zemin döşemesi üzerine polimer bitüm membranlarla yapılacak su yalıtımı tesisatta oluşacak kaçakların alt katlara geçişini engeller. Özellikle apartman dairelerinde oluşan bu durum problemlere neden olmaktadır. Polimer bitüm kaplamalarının üst yüzeyi her çeşit kaplama malzemesiyle kolay aderans sağlayacak şekilde imal edilmektedir

 
 

 

Copyright © 2012  Ertek İzolasyon Çakmak Mah Aşkın Sok.. No:3A Ümraniye -İstanbul Tel:.0216 420 46 17 Faks:0216 313 45 25

sayfaweb