Ertek İzolasyon
Ana Sayfa Kurumsal Kimlik Faaliyetlerimiz   Referanslarımız Foto Galeri İstek Bilgi Formu İletişim
  FAALİYETLERİMİZ
» BACA SİSTEMLERİ
  » Tek Cidarlı Baca
  » Çift Cidarlı Baca
  » Kaskad Baca
»

İZOLASYON

  » Isıtma Boru İzolasyonu
  » Soğutma Boru İzolasyonu
  » Buhar Boru İzolasyonu
  » Kızgın Yağ İzolasyonu
  » Tank İzolasyonu
  » PVC İzolasyonu
  » Vana Ceketi
» SU İZOLASYONU
  » Temel İzolasyonu
  » Teras İzolasyonu
  » Çatı İzolasyonu
  » Çatı Şıngıl İzolasyonu
  » Çatı Aktarma
  » Çinko Dere İşleri
»

HAVALANDIRMA

  » Flanşlı Kanal İmalat Ve Montaj İşleri
  » Kanal İzolasyonu
  » Menfez Montajı
  » Aspiratör Montajı
Çatı Aktarma

Çatı Tamiri; Çatılar yapımızı suya karşı koruyan aynı zamanda estetik görünümleriyle yapımıza değer katan sistemlerdir. Çatı tamiratı, çatı ömrünün uzatılması ve deformasyona uğramış çatı elemanlarının değiştirilerek, görevini yerine getiremeyen sistemin tekrardan sağlıklı yapısına kavuşması için yapılmaktadır. Onarıma tüm çatı elemanlarının dikkatlice gözden geçirilmesi ve varolan hasarın tespitinde bulunulup bir rapor haline getirilmesiyle başlanır. Bu çalışma sonrasında, baca diplikleri, baca sıvaları, çatının yaslandığı alanlar, çatı iskeleti, su yalıtım örtüsü, su dereleri ve çatı kaplama malzemesi gibi çatıda uygulama yapılacak olan önemli noktaların detaylarına geçilir.

Baca Diplikleri; Baca diplikleri çinko, lamarina saç veya onduband dediğimiz sistemler ile suya karşı korunmaktadır. Bu ürünlerde oluşabilecek yırtılma, kopma veya delinme gibi hasarlarda yenilenmesi gerekmektedir. Eski çinko veya lamerina saç sökülerek yenisinin imalatı yapılıp montajlanır. Onduband dediğimiz sistemde ise yapışma mukavemeti kalmamış, yıtılmış veya kendini salmış durumdaki eski band sökülerek yenisi ile değiştirilir.

Çatı İskeleti; Eski çatı iskeletinde çürüme, kırılma veya aşırı esneme sonrası şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Kırık, çürük iskelet elemanlarının yenisi ile değiştirilip, yeni yapılacak olan çatı kaplamasının ağırlığı göz önünde bulundurularak özellikle çatının yükünü çekemeyecek parçaların yenilenmesi veya kuvvetlendirilmesi yapılır.

Su Yalıtım Örtüsü; Eski su yalıtım örtülerinde genellikle yırtılma, delinme veya yoğun yaz/kış hava şartlarına maruz kaldıkları için deformasyon meydana gelebilmektedir. Bu durumda nefes alan, yanıcı olmayan, suyu bünyesine almazken çatı içerisinde oluşabilecek yoğuşmayı dışarıya atma özelliği bulunan yalıtım örtüleri ile yenilenmesi yapılır.

Su Dereleri; Dereler genellikle membran, sac veya sürme izolasyon ürünleri ile kaplıdır. Membranın uygulandığı zeminden kalkma, kopma veya yırtılma gibi deformasyonu var ise sökülüp yenisi ile değiştirilmelidir. Özellikle membran tarzı kaplamalar, üzerinde suyun göllenmesini pek sevmez, yekpare eksiz bir ürün olmadığı için suyun göllenmesi durumunda ek yerlerinin zamanla açılması mümkündür. Ayrıca yazın sıcaktan enleşen ve hava karardığında büzüşen bir yapısı olması dolayısıyla hızlı deformasyon yaşamaktadır. Eğer sürme bir izolasyon ürünü var ise yine nefes alan, yanıcı olmayan, üzerinde suyun göllenmesine izin veren ve güneş ışınlarından etkilenmeyen, yüksek performanslı ürünlerle kaplanarak yenilenir.

Çatı Kaplama Malzemesi; Kiremit, shingle veya onduvilla v.b çatı kaplama malzemelerinden kullanılamayacak, hasarlı olanlar değiştirilerek yenilenmesi yapılır. Özellikle kiremit çatılarda kiremitin markası veya yeni kiremitlerdeki ebat farkı göz önünde bulundurularak, yenilenecek kiremitler çeşitli bölgelerde değil tek bir bölgede dizilerek montajı tamamlanır. Shingle çatılarda ise eski örtünün renk tonu ve modeline uygun olan shingle seçilerek yenisi ile değişimi yapılır.

Çıtalama Sistemi; Kiremit çatılarda kiremitin direk osb/tahta üzeri veya serilen su yalıtım örtüsünün üstüne kaplanması, kiremitin havalanmamasına neden olduğu gibi buna bağlı kiremitte zamanla deformasyon oluşarak erimesine sebep olur. Çatıdaki hava sürkülasyonu hem çatımızın hemde çatı elemanlarının daha sağlıklı görev sürdürmesini sağlayacağı için çok önemlidir. Çıtalamada 3x3 cm veya 5x5 cm ebatında çıtalar osb/tahta çatı kaplaması üzerine uygulanabileceği gibi direk çatı konstrüksiyonu üzerinede uygulanabilir. Çıtalama sistemi, çatı kaplamasının sağlıklı hava sirkülasyonu sağlaması yanında kiremitlerin saçak çizgisine dik ve paralel olmasını ve zamanla kayarak dalgalanmasının da önüne geçerek, çatı ve çatı elemanlarının uzun ömürlü olmasına önemli katkıda bulunur.

 

 

 

Copyright © 2012  Ertek İzolasyon Çakmak Mah Aşkın Sok.. No:3A Ümraniye -İstanbul Tel:.0216 420 46 17 Faks:0216 313 45 25

sayfaweb